YMCA National Age Group Rankings Announced!

[September 18, 2018 – Shreveport, LA]

2017-2018 YMCA National Age Group Rankings

The YMCA of the USA has released the final 2017-2018 National Age Group Rankings. Rankings are a composite of results of YMCA teams from across the country in both Short Course Yards and Long Course Meter formats. YUSA reports the Top 10 swimmers for each single year age group for individual events as well as the Top 16 for standard age group relays (ie: 11-12, 13-14).

National Rankings earned by RRAC Swimmers are listed below

Long Course Meters

Claire Roper           Age 11
50 Back – 9th

Evelyn Zhang        Age 14
100 Back – 9th
200 Back – 7th
200 IM – 9th

Julia Drozdz           Age 11
100 Fly – 9th

Katherine Bush      Age 16
100 Back – 9th

Ellie Kairschner      Age 16
100 Fly – 9th

Sarah Holt             Age 15
100 Fly – 2nd
200 Fly – 2nd
400 IM – 9th

11-12 Girls 200 Free Relay – 16th
Julia Drozdz, Hannah Pearce, Zoe Fatur, Claire Roper

11-12 Girls 200 Medley Relay – 12th
Liberty Haase, Claire Roper, Julia Drozdz, Hannah Pearce

13-14 200 Free Relay – 9th
Liberty Haase, Anna Marie Kemper, Caroline Carberry, Evelyn Zhang

13-14 Girls 400 Free Relay – 10th
Justina Vo, Caroline Carberry, Hannah Higgins, Evelyn Zhang

13-14 Girls 200 Medley Relay – 8th
Caroline Carberry, Anna Marie Kemper, Evelyn Zhang, Liberty Haase

13-14 Girls 400 Medley Relay – 5th
Evelyn Zhang, Anna Marie Kemper, Justina Vo, Caroline Carberry

Jeffrey Cochran     Age 14
100 Fly – 4th
200 Fly – 3rd
200 Free – 7th

Josh Roper             Age 13
100 Back – 7th
100 Free – 10th
200 Back – 7th
200 Fly – 6th
200 Free – 9th

Josiah Dang           Age 11
100 Back – 8th
50 Back – 9th

11-12 Boys 200 Medley Relay – 11th
Pierce Kairschner, Parker Randolph, Harrison Higgins, Rickey Winston

11-12 Boys 200 Free Relay – 10th
Josiah Dang, Pierce Kairschner, Caleb Joseph, Aiden Kiihnl

13-14 Boys 200 Medley Relay – 1st
Josh Roper, Dru Thatcher, Jeffrey Cochran, Jackson Kairschner

13-14 Boys 400 Medley Relay – 7th
Josh Roper, Dru Thatcher, Jeffrey Cochran, Jackson Kairschner

13-14 Boys 200 Free Relay – 1st
Josh Roper, Jackson Kairschner, Dru Thatcher, Jeffrey Cochran

13-14 Boys 400 Free Relay – 8th
Jackson Kairschner, Josh Roper, Dru Thatcher, Jeffrey Cochran

Short Course Yards

Cailyn Bradford               Age 12
50 Fly – 8th
500 Free – 9th

Sarah Holt                       Age 15
100 Fly – 5th
200 Fly – 5th

For more news and information the Y’s Competitive Youth Swim Team visit

www.RedRiverAquaticClub.com

Stay in Touch!